MERCK 108262.0025 Trifluoroacetic Acid for Spectroscopy Uvasol®
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108262 |
| Synonyms | TFA, TFA |
| Description | Trifluoroacetic acid |
| Overview | Accurate analytic results in UV/VIS and infrared spectroscopy depend on the use of very pure solvents for sample preparation. The Uvasol® solvents range has been specially designed for spectroscopy and other applications requiring solvents of the highest spectral purity. The refinement process allows a greater degree of security in applications and avoids misinterpretation of analytical results caused by traces of UV, IR and fluorescence contamination. Uvasol® solvents offer best UV transmittance. In all specifications the minimum transmittance for 5 typical wavelengths are identified. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 76-05-1 |
| EC index number | 607-091-00-1 |
| EC number | 200-929-3 |
| Hill Formula | C₂HF₃O₂ |
| Chemical formula | CF₃COOH |
| Molar Mass | 114.02 g/mol |
| HS Code | 2915 90 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Trifluoroacetic acid for spectroscopy Uvasol®. CAS 76-05-1, EC Number 200-929-3, chemical formula CF₃COOH. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 72 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.48 g/cm3 |
| Flash point | >100 °C not determinable |
| Melting Point | -15.2 °C |
| pH value | 1 (10 g/l, H₂O) |
| Vapor pressure | 158 hPa (25 °C) |
| Solubility | 10 g/cm3 soluble |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H314: Causes severe skin burns and eye damage.H332: Harmful if inhaled.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P261: Avoid breathing dust/ fume/ gas/ mist/ vapours/ spray.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | AJ9625000 |
| Storage class | 8A Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 4Liquid organic acids or solutions should be diluted, if necessary, and carefully neutralized with sodium hydrogen carbonate (Cat. No. 106323) or with sodium hydroxide (Cat. No 106462). Before filling into container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2699, 8, I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2699, 8, I |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2699, 8, I, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 99.8 % |
| Water (K. F.) | ≤ 0.10 % |
| Color number (Apha) | ≤ 10 |
| Evaporation residue | ≤ 0.005 % |
| UV-transmission (at 265 nm) | ≥ 10.0 % |
| UV-transmission (at 305 nm) | ≥ 50.0 % |
| UV-transmission (at 320 nm) | ≥ 80.0 % |
| UV-transmission (from 325 nm) | ≥ 90.0 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1082620025 | 04022536102061 |
| 1082620100 | 04022536102078 |
| 1082621000 | 04027269048921 |
| 1082622500 | 04027269167028 |