MERCK 108180.0025 2-Thiobarbituric Acid Reagent for Sorbic Acid CAS No.504-17-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108180 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 504-17-6 |
| EC number | 207-985-8 |
| Hill Formula | C₄H₄N₂O₂S |
| Molar Mass | 144.15 g/mol |
| HS Code | 2933 59 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 235 °C |
| pH value | 1.7 - 1.9 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 210 kg/m3 |
| Solubility | 50 g/l slightly soluble |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric; calculated on dried substance) | ≥ 99 |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| pH-value (1 %; water) | 1.7 - 1.9 |
| Loss on drying (20 mbar, 60 °C) | ≤ 1 |
| Suitability as reagent (for sorbic acid) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081800025 | 04022536101323 |