MERCK 108176.0025 Thymol Blue indicator ACS CAS No.76-61-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108176 |
| Synonyms | Thymolsulfonphthalein |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 76-61-9 |
| EC number | 200-973-3 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂₇H₃₀O₅S |
| Molar Mass | 466.60 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.979 g/cm3 |
| Melting Point | 221 °C (decomposition) |
| Bulk density | 350 kg/m3 |
| Solubility | 0.11 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Specifications |
|---|
| Clarity of solution (1 g/l; ethanol) | passes test |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| 1st transition range | pH 1.2 - pH 2.8 violet red - brownish yellow |
| 2nd transition range | pH 7.8 - pH 9.5 greenish yellow - blue |
| Absorption maximum λ 1 max. (buffer pH 1,2) | 543 - 547 nm |
| Absorption maximum λ 2 max. (buffer pH 2,8) | 431 - 437 nm |
| Absorption maximum λ 3 max. (buffer pH 7.8) | 431 - 437 nm |
| Absorption maximum λ 4 max. (buffer pH 9.5) | 594 - 598 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.01 g/l; buffer pH 1,2; calc. on dried substances) | 580 - 720 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.01 g/l; buffer pH 2,8; calc. on dried substances) | 250 - 370 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 3 max.; 0.01 g/l; buffer pH 7.8; calc. on dried substances) | 250 - 370 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 4 max.; 0.01 g/l; buffer pH 9.5; calc. on dried substances) | 580 - 700 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 5 % |
| Transition range (according to ACS) | passes test |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081760005 | 04022536101279 |
| 1081760025 | 04022536101286 |