MERCK 108175.0025 Thymolphthalein İndicator ACS
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108175 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 125-20-2 |
| EC number | 204-729-7 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂₈H₃₀O₄ |
| Molar Mass | 430.54 g/mol |
| HS Code | 2932 20 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 251 - 253 °C |
| Bulk density | 400 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Appearance | White to almost white powder, eventually slightly yellowish. |
| Clarity of solution (1 g/l; ethanol) | passes test |
| Absorption maximum λmax. (buffer pH 10.5) | 592 - 596 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.01 g/l; buffer pH 10.5; calculated on anhydrous substance) | 800 - 900 |
| Transition range | pH 9.0 - pH 10.5 colourless - blue |
| Transition range (according to ACS) | passes test |
| Transition interval (according Reag. Ph Eur) | passes test |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081750005 | 04022536101224 |
| 1081750025 | 04022536101231 |
| 1081750100 | 04022536101248 |