MERCK 108170.0050 Thioacetamide GR CAS No.62-55-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108170 |
| Description | Thioacetamide |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 62-55-5 |
| EC index number | 616-026-00-6 |
| EC number | 200-541-4 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂H₅N S |
| Chemical formula | CH₃CSNH₂ |
| Molar Mass | 75.13 g/mol |
| HS Code | 2930 90 19 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.37 g/cm3 |
| Melting Point | 112 - 114 °C |
| pH value | 5.2 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 600 kg/m3 |
| Solubility | 163 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 301 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H350: May cause cancer.H412: Harmful to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P273: Avoid release to the environment.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 6.1C Combustible, acute toxic Cat.3 / toxic compounds or compounds which causing chronic effects |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 9Carcinogenic compounds and flammable compounds labelled "Highly toxic" or "Toxic": container F. Alkyl sulfates are carcinogenic; Take particular care to avoid inhalation and skin contact. To neutralize alkyl sulfates, add dropwise (from a dropping funnel) to concentrated ice-cool Ammonia solution (Cat.No. 105426) with vigorous stirring. Before placing in container D, check the pH with pH Universal indicator strips (Cat.No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic, harmful, irritant, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store below +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (argentometric) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Melting point | 111 - 114 °C |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfated ash | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081700050 | 04022536101118 |
| 1081700250 | 04022536101125 |