Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 7664-93-9 | 231-639-5 | H₂O₄S | H₂SO₄ | 98.07 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108131 |
| Description | Sulfuric acid 96% |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7664-93-9 |
| EC index number | 016-020-00-8 |
| EC number | 231-639-5 |
| Hill Formula | H₂O₄S |
| Chemical formula | H₂SO₄ |
| Molar Mass | 98.07 g/mol |
| HS Code | 2807 00 10 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.84 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -20 °C |
| pH value | 0.3 (49 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 0.0001 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H314: Causes severe skin burns and eye damage. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P330 + P331: IF SWALLOWED: Rinse mouth. Do NOT induce vomiting.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | WS5600000 |
| Storage class | 8A Combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 12Inorganic acids and anhydrides thereof should first be diluted or hydrolyzed by stirring carefully into ice water and then neutralized (protective gloves, fume cupboard!) with sodium hydroxide solution (Cat. No. 105587). Before filling into container D, check the pH with pH universal indicator strips (Cat. No. 109535). Fuming sulfuric acid should be carefully stirred dropwise into 40 % sulfuric acid (Cat. No. 109286). Ensure that plenty of ice is available for cooling! When sufficiently cool, treat the highly concentrated sulfuric acid as described above. Analogous to this procedure, other anhydrides can be converted into their corresponding acids. Acid gases (e.g. hydrogen halide, chlorine, phosgene, sulfur dioxide) can be introduced into dilute sodium hydroxide solution and after neutralization disposed of in container D. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1830, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1830, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1830, 8, II, Segregation Group: 1 (Acids) |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric) | 95.85 - 96.15 % |