MERCK 108122.0025 Bromocresol Blue İndicator ACS CAS No.115-39-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108122 |
| Synonyms | 3,3',5,5'-Tetrabromophenolsulfonphthalein, BPB |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 115-39-9 |
| EC number | 204-086-2 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₁₉H₁₀Br₄O₅S |
| Molar Mass | 669.98 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 270 - 273 °C (decomposition) |
| Bulk density | 730 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Clarity of solution (1 g/l; ethanol) | passes test |
| Transition range | pH 3.0 - pH 4.6 greenish yellow - blue violet |
| Absorption maximum λ 1 max. (buffer pH 3.0) | 434 - 439 nm |
| Absorption maximum λ 2 max. (buffer pH 4.6) | 590 - 593 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.005 g/l; buffer pH 3.0; calc. on dried substances) | 350 - 400 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.005 g/l; buffer pH 4.6; calc. on dried substances) | 940 - 1050 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 2 % |
| Transition range (according to ACS) | passes test |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081220005 | 04022536100715 |
| 1081220025 | 04022536100722 |