MERCK 108121.0005 Bromocresol Green indicator ACS CAS No.76-60-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108121 |
| Synonyms | 3,3',5,5'-Tetrabromo-m-cresolsulfonphthalein, BCG |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 76-60-8 |
| EC number | 200-972-8 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂₁H₁₄Br₄O₅S |
| Molar Mass | 698.04 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 217 - 218 °C |
| Bulk density | 350 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Clarity of solution (1 g/l; ethanol) | passes test |
| Transition range | pH 3.8 - pH 5.4 yellowish green - blue |
| Absorptions maximum λ 1 max. (buffer pH 3.8) | 438 - 445 nm |
| Absorptions maximum λ 2 max. (buffer pH 5.4) | 615 - 618 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 1 max.; 0.01 g/l; buffer pH 3.8; calc. on dried substances) | 220 - 280 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ 2 max.; 0.01 g/l; buffer pH 5.4; calc. on dried substances) | 460 - 590 |
| Loss on drying (110 °C) | ≤ 3 % |
| Transition range (according to ACS) | passes test |
| Transition interval (according Reag. Ph Eur) | pH 3.6 - pH 5.2 yellow - blue |
| Sensitivity test | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081210001 | 04022536100678 |
| 1081210005 | 04022536100685 |
| 1081210025 | 04022536100692 |