MERCK 108114.9190 Tetrahydrofuran EMPLURA® UN2056 3, II CAS No.109-99-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108114 |
| Synonyms | THF, Tetramethylene oxide, Oxolane, Butylene oxide |
| Description | Tetrahydrofuran |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 109-99-9 |
| EC index number | 603-025-00-0 |
| EC number | 203-726-8 |
| Hill Formula | C₄H₈O |
| Chemical formula | C₄H₈O |
| Molar Mass | 72.11 g/mol |
| HS Code | 2932 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 65 - 66 °C |
| Density | 0.89 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.5 - 12.4 %(V) |
| Flash point | -21.2 °C |
| Melting Point | -108.44 °C |
| pH value | 7 - 8 (H₂O) |
| Vapor pressure | 170 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H302: Harmful if swallowed.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.EUH019: May form explosive peroxides. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | LU5950000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, carcinogenic, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2056, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2056, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2056, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.002 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.887 - 0.889 |
| Peroxide (as H₂O₂) | ≤ 0.01 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Stabilized with 2,6-Di-tert-butyl-4-methylphenol (BHT) |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081141000 | 04022536100487 |
| 1081142500 | 04022536100494 |
| 1081146025 | 04022536100517 |
| 1081149190 | 04022536100531 |