MERCK 108101.1000 Tetrahydrofuran For Liquid Chromatography Lichrosolv® UN2056 3, II CAS No.109-99-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 108101 |
| Synonyms | THF, Tetramethylene oxide, Oxolane, Butylene oxide |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 109-99-9 |
| EC index number | 603-025-00-0 |
| EC number | 203-726-8 |
| Hill Formula | C₄H₈O |
| Molar Mass | 72.11 g/mol |
| HS Code | 2932 11 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Tetrahydrofuran for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 109-99-9, pH 7 - 8 (200 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 65 - 66 °C |
| Density | 0.89 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.5 - 12.4 %(V) |
| Flash point | -21.2 °C |
| Ignition temperature | 215 °C |
| Melting Point | -108.44 °C |
| pH value | 7 - 8 (H₂O) |
| Vapor pressure | 170 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H302: Harmful if swallowed.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer.EUH019: May form explosive peroxides. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | LU5950000 |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant, carcinogenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2056, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2056, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2056, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.9 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Evaporation residue | ≤ 1.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.02 % |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Peroxides | ≤ 0.02 |
| Transmission (at 218 nm) | ≥ 30 % |
| Transmission (at 230 nm) | ≥ 35 % |
| Transmission (at 250 nm) | ≥ 65 % |
| Transmission (at 280 nm) | ≥ 95 % |
| Filtred by 0.2µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1081011000 | 04022536100203 |
| 1081012500 | 04022536100227 |
| 1081014000 | 04022536658353 |
| 1081019010 | 04022536100241 |
| 1081019030 | 04022536100258 |