Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 7704-34-9 | 231-722-6 | S | 32.06 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 107983 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7704-34-9 |
| EC index number | 016-094-00-1 |
| EC number | 231-722-6 |
| Hill Formula | S |
| Molar Mass | 32.06 g/mol |
| HS Code | 2802 00 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 444.7 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.96 - 2.07 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | 235 °C Dust |
| Melting Point | 113 - 119 °C |
| Vapor pressure | 5000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P332 + P313: If skin irritation occurs: Get medical advice/ attention.P362 + P364: Take off contaminated clothing and wash it before reuse. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | WS4250000 |
| Storage class | 4.1B Flammable solid hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1350, 4.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1350, 4.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1350, 4.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay | 99.0 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Odour | passes test |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0100 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.0100 % |
| Sulfide (S) | passes test |
| Arsenic,Selenium (as As) | ≤ 0.0004 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Sulfated ash (600 °C) | ≤ 0.2 % |
| Meets analytical specifications of Sulfur for external use Ph Eur.The information provided does not imply the suitability of the product for any particular application. It is customer’s sole responsibility, prior to use, to determine that the product is suitable and permitted for the customer’s intended use and application. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1079832500 | 04022536098852 |
| 1079839025 | 04022536098869 |