MERCK 106514.2500 Sodium Thiosulfate Pentahydrate Cryst. Emprove
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 10102-17-7 | 231-867-5 | Na₂O₃S₂ * 5 H₂O | 248.18 g/mol | Ph Eur,BP,JP,USP |
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106514 |
| Synonyms | Antichlor |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10102-17-7 |
| EC number | 231-867-5 |
| Grade | Ph Eur,BP,JP,USP |
| Hill Formula | Na₂O₃S₂ * 5 H₂O |
| Molar Mass | 248.18 g/mol |
| HS Code | 2832 30 20 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.74 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 48 °C |
| pH value | 6 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 701 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | WE6660000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | 99.0 - 101.0 % |
| Assay (iodometric, calc. on dried substance) | 99.0 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Appearance of solution (JP) | passes test |
| pH-value (10 %; water) | 6.0 - 8.0 |
| Sulfate and sulphite (as SO₄) | ≤ 0.2 % |
| Sulfide (S) | passes test |
| Ca (Calcium) | passes test |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Loss on drying (vacuum; 40 °C) | 32.0 - 37.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur,BP,JP,USP |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1065140001 | 04027269279905 |
| 1065140750 | 04054839392375 |
| 1065142500 | 04022536897714 |
| 1065149012 | 04054839392382 |
| 1065149025 | 04022536897851 |