Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 10102-17-7 | 231-867-5 | Na₂O₃S₂ * 5 H₂O | 248.18 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106513 |
| Synonyms | Antichlor |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10102-17-7 |
| EC number | 231-867-5 |
| Hill Formula | Na₂O₃S₂ * 5 H₂O |
| Molar Mass | 248.18 g/mol |
| HS Code | 2832 30 20 |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.74 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 48 °C |
| pH value | 6 - 7.5 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 701 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | WE6660000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 28Aqueous solutions: Container D. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | ≥ 98.5 % |
| Identity | passes test |
| pH-value (10 %; water) | 6.0 - 9.0 |
| Sulfate and sulfite (as SO₄) | ≤ 0.6 % |
| Ca (Calcium) and Mg (Magnesium) | ≤ 0.2 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.005 % |
| Water | 32.0 - 38.0 % |