MERCK 106512.2500 Sodium Thiosulfate Anhydrous CAS No.7772-98-7
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106512 |
| Synonyms | Antichlor |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7772-98-7 |
| EC number | 231-867-5 |
| Hill Formula | Na₂O₃S₂ |
| Molar Mass | 158.10 g/mol |
| HS Code | 2832 30 20 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.667 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 48 °C |
| pH value | 6.0 - 9.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1350 kg/m3 |
| Solubility | 701 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 5000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (iodometric) | ≥ 97.0 % |
| Identity | passes test |
| pH-value (5 %; water) | 6.0 - 9.5 |
| Sulphide (S) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.005 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1065120250 | 04027269068400 |
| 1065122500 | 04022536077895 |
| 1065129025 | 04027269158118 |
| 1065129050 | 04022536077918 |