Ürün Kodu
SD.M.106498.9050
Ürün Markası
MERCK 106498.9050 Sodium Hydroxide pellets for analysis EMSURE® CAS No.1310-73-2
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 106498 |
| Synonyms | Soda caustic |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 1310-73-2 |
| EC index number | 011-002-00-6 |
| EC number | 215-185-5 |
| Hill Formula | HNaO |
| Chemical formula | NaOH |
| Molar Mass | 40 g/mol |
| HS Code | 2815 11 00 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.13 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 318 °C |
| pH value | >14 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |