Ürün Kodu
SD.M.106482.1000
Ürün Markası
MERCK 106482.1000 Sodium Hydroxide Pellets Emprove
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|---|---|---|---|---|
| 1310-73-2 | 215-185-5 | HNaO | NaOH | 40 g/mol | Ph Eur,BP,FCC,ChP,JP,NF,E 524 |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 106482 |
| Synonyms | Soda caustic |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 1310-73-2 |
| EC index number | 011-002-00-6 |
| EC number | 215-185-5 |
| Grade | Ph Eur,BP,FCC,ChP,JP,NF,E 524 |
| Hill Formula | HNaO |
| Chemical formula | NaOH |
| Molar Mass | 40 g/mol |
| HS Code | 2815 11 00 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.13 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 318 °C |
| pH value | >14 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |