Ürün Kodu
SD.M.106469.1000
Ürün Markası
MERCK 106469.1000 Sodium Hydroxide Pellets Gr For Analysis (Max. 0,02% K) Acs,Reag. Ph Eur UN1823 8, II CAS No.1310-73-2
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 106469 |
| Replaces | SX0590; SX0590-20 |
| Synonyms | Soda caustic |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 1310-73-2 |
| EC index number | 011-002-00-6 |
| EC number | 215-185-5 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur,ISO |
| Hill Formula | HNaO |
| Chemical formula | NaOH |
| Molar Mass | 40 g/mol |
| HS Code | 2815 11 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.13 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 318 °C |
| pH value | >14 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure |