MERCK 106432.5000 Tri-Sodium Citrate Dihydrate Cryst. Emprove
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 6132-04-3 | 200-675-3 | C₆H₅Na₃O₇ * 2 H₂O | 294.10 g/mol | Ph Eur,BP,JP,USP,E 331 |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OK| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106432 |
| Synonyms | Trisodium Citrate, Sodium Citrate, Dihydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 6132-04-3 |
| EC number | 200-675-3 |
| Grade | Ph Eur,BP,JP,USP,E 331 |
| Hill Formula | C₆H₅Na₃O₇ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 294.10 g/mol |
| HS Code | 2918 15 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 300 °C (anhydrous substance) |
| pH value | 7.5 - 9.0 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 600 kg/m3 |
| Solubility | 720 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat > 8000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (Perchloric acid titration, calc. on anhydrous substance (Ph Eur)) | 99.0 - 101.0 % |
| Assay (Perchloric acid titration, previously dried substance) (JP/USP) | 99.0 - 100.5 % |
| Identity (Na) | passes test |
| Identity (Citrate) | passes test |
| Identity (reaction upon ignition) | passes test |
| Appearance | white to almost white crystals |
| Appearance of solution (100 g/l, CO₂-free water) | clear and colorless |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| pH (50 g/l CO₂-free water) | 7.5 - 8.5 |
| Chloride (Cl) | ≤ 50 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 150 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 5 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 1 ppm |
| Hg (Mercury) | ≤ 1 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 1 ppm |
| Oxalate (as C₂H₂O₄) | ≤ 100 ppm |
| Tartrate (C₄H₄O₆) | passes test |
| Residual solvents (ICH (Q3C)) | excluded by manufacturing process |
| Readily carbonisable substance | passes test |
| Water (according to Karl Fischer) | 11.0 - 13.0 % |
| Loss on drying (180 °C, 18 h) | 10.0 - 13.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph. Eur., BP, JP, USP, E 331Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Corresponds to Ph. Eur., BP, JP, USP, E 331Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1064321000 | 04022536076621 |
| 1064325000 | 04022536076645 |
| 1064329029 | 04022536940090 |
| 1064329052 | 04027269971052 |