MERCK 106400.9024 Sodium Chloride Emprove (9024)
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 7647-14-5 | 231-598-3 | ClNa | NaCl | 58.44 g/mol | Ph Eur,BP,USP |
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106400 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7647-14-5 |
| EC number | 231-598-3 |
| Grade | Ph Eur,BP,USP |
| Hill Formula | ClNa |
| Chemical formula | NaCl |
| Molar Mass | 58.44 g/mol |
| HS Code | 2501 00 90 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 1461 °C (1013 hPa) |
| Density | 2.17 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 801 °C |
| pH value | 7 (H₂O) |
| Vapor pressure | 1.3 hPa (865 °C) |
| Bulk density | 1140 kg/m3 |
| Solubility | 358 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3000 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 10000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | VZ4725000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (argentometric; calculated on dried substance) | 99.5 - 100.5 % |
| Identity (wet chemistry) | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| Bromide (Br) | ≤ 50 ppm |
| Ferrocyanides | passes test |
| Iodide (I) | passes test |
| Nitrite (NO₂) (UV-absorption 354nm; 1cm; 10%; water) | ≤ 0.01 |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 25 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 200 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 5 ppm |
| As (Arsenic) | ≤ 1 ppm |
| Ba (Barium) | passes test |
| Ca (Calcium) | ≤ 20 ppm |
| Fe (Iron) | ≤ 2 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 100 ppm |
| Magnesium and alkaline-earth metals (as Ca) | ≤ 100 ppm |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Loss on drying (105 °C, 2 h) | ≤ 0.5 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, USP |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1064001000 | 04022536076133 |
| 1064005000 | 04022536076157 |
| 1064007025 | 04054839326370 |
| 1064009029 | 04022536935706 |
| 1064009051 | 04022536963211 |
| 1064009100 | 04027269676933 |
| 1064009103 | 04027269174439 |
| 1064009500 | 04022536935713 |