MERCK 106345.5000 Sodium Dihydrogen Phosp. Emprove
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 13472-35-0 | 231-449-2 | H₂NaO₄P * 2 H₂O | NaH₂PO₄ * 2 H₂O | 156.00 g/mol | Ph Eur,BP,ChP,USP,JPE,E 339 |
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106345 |
| Synonyms | mono-Sodium orthophosphate, Sodium biphosphate, Sodium phosphate monobasic |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 13472-35-0 |
| EC number | 231-449-2 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,USP,JPE,E 339 |
| Hill Formula | H₂NaO₄P * 2 H₂O |
| Chemical formula | NaH₂PO₄ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 156.00 g/mol |
| HS Code | 2835 22 00 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.915 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 60 °C |
| pH value | 4.0 - 4.5 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 850 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 8290 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 7940 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | WA1900500 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance) | 98.0 - 100.5 % |
| Assay (alkalimetric; dried substance) | 98.0 - 101.0 % |
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance; ChP) | 98.0 - 100.5 % |
| Assay (alkalimetric, calculated on anhydrous substance) | 98.0 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| In water insoluble matter (calculated on dried substance) | ≤ 0.15 % |
| pH-value (1 %, water) | 4.1 - 4.7 |
| pH-value (5 %; water) | 4.2 - 4.5 |
| pH-value (5.7 %; water) | 4.1 - 4.5 |
| Acidity | 4.1 - 4.7 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Fluoride (F) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Al, Ca and other elements detectable with ammonia | passes test |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.01 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Calcium salt | ≤ 0.01 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | passes test |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Loss on drying (130 °C) | 22.0 - 24.0 % |
| Water (according to Karl Fischer) | 22.0 - 24.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, ChP, USP, JPE, E 339Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1063451000 | 04022536075242 |
| 1063455000 | 04022536075266 |
| 1063459011 | 04027269253578 |
| 1063459024 | 04022536980478 |
| 1063459025 | 04022536075280 |
| 1063459026 | 04022536655024 |