MERCK 106342.0250 Sodium Dihydrogen Phosphate Dihydrate for analysis EMSURE® Reag. Ph Eur CAS No.13472-35-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106342 |
| Synonyms | mono-Sodium orthophosphate, Sodium biphosphate, Sodium phosphate monobasic |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 13472-35-0 |
| EC number | 231-449-2 |
| Grade | Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | H₂NaO₄P * 2 H₂O |
| Chemical formula | NaH₂PO₄ * 2 H₂O |
| Molar Mass | 156.00 g/mol |
| HS Code | 2835 22 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.915 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 60 °C |
| pH value | 4.0 - 4.5 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 850 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 8290 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 7940 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | WA1900500 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Assay (alkalimetric, calculated on dried substance) | 99.0 - 100.5 % |
| In water insoluble matter (calculated on dried substance) | ≤ 0.15 % |
| pH-value (1 %, water) | 4.1 - 5.0 |
| pH-value (5 %; water) | 4.2 - 4.5 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0005 % |
| Fluoride (F) | ≤ 0.001 % |
| Total nitrogen (as N) | ≤ 0.001 % |
| Hydrogenphosphate (HPO₄) | ≤ 0.5 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Al, Ca and other elements detectable with ammonia | passes test |
| As (Arsenic) | ≤ 0.00005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.0001 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.005 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0004 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.025 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | passes test |
| Loss on drying (130 °C) | 21.5 - 24.0 % |
| Corresponds to Reag. Ph. Eur. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1063420250 | 04022536869476 |
| 1063421000 | 04022536869766 |
| 1063422500 | 04022536869483 |
| 1063429025 | 04027269691547 |