MERCK 106323.9500 Sodium Hydrogen Carbonate Emprove (9500)
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 144-55-8 | 205-633-8 | CHNaO₃ | NaHCO₃ | 84.01 g/mol | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP,FCC,E 500 |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OK
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106323 |
| Synonyms | Sodium bicarbonate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 144-55-8 |
| EC number | 205-633-8 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,JP,USP,FCC,E 500 |
| Hill Formula | CHNaO₃ |
| Chemical formula | NaHCO₃ |
| Molar Mass | 84.01 g/mol |
| HS Code | 2836 30 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.160 g/cm3 |
| Melting Point | 300 °C (decomposition) |
| pH value | 8.6 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 0.669 hPa (20 °C) |
| Bulk density | 1000 kg/m3 |
| Solubility | 96 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 4220 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | VZ0950000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric according to Ph Eur) | 99.0 - 101.0 % |
| Assay (acidimetric according to JP) | 99.0 - 101.0 % |
| Assay (acidimetric, calculated on dried substance according to ChP) | 99.0 - 101.0 % |
| Assay (acidimetric; calculated on dried substance according to USP) | 99.5 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | passes test |
| pH-value (1 %, water) | 8.0 - 8.6 |
| pH-value (5 %; water) | 7.9 - 8.4 |
| Alkalinity | ≤ 8.6 |
| Carbonate (CO₃) | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0150 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.01 % |
| Sulfur compounds (as SO₄) | ≤ 0.015 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.0100 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0010 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.0020 % |
| NH₄ (Ammonium) according to ChP | passes test |
| NH₄ (Ammonium) according to JP | passes test |
| NH₄ (Ammonium) according to USP | ≤ 0.0020 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0002 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0025 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Loss on drying (Silica gel) | ≤ 0.25 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, ChP, USP, FCC, JP, E 500Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1063232500 | 04022536074955 |
| 1063235000 | 04054839012631 |
| 1063239012 | 04054839021343 |
| 1063239029 | 04022536995953 |
| 1063239053 | 04027269170660 |
| 1063239500 | 04022536995960 |