Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 1303-96-4 | 215-540-4 | B₄Na₂O₇*10H₂O | Na₂B₄O₇ * 10 H₂O | 381.37 g/mol | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106308 |
| Synonyms | Borax, Sodium biborate decahydrate, Sodium borate decahydrate |
| Description | di-Sodium tetraborate decahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1303-96-4 |
| EC index number | 005-011-01-1 |
| EC number | 215-540-4 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | B₄Na₂O₇*10H₂O |
| Chemical formula | Na₂B₄O₇ * 10 H₂O |
| Molar Mass | 381.37 g/mol |
| HS Code | 2840 19 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | di-Sodium tetraborate decahydrate for analysis ACS,ISO,Reag. Ph Eur. CAS 1303-96-4, chemical formula Na₂B₄O₇*10 H₂O. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.730 g/cm3 |
| Melting Point | 75 °C Elimination of water of crystallisation |
| pH value | 9.0 - 9.5 (38.1 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure | 0.213 hPa (20 °C) |
| Bulk density | 750 kg/m3 |
| Solubility | 49.74 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2660 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation.H360FD: May damage fertility. May damage the unborn child. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | VZ2275000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | toxic for reproduction |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | 99.5 - 103.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (0.01 M Solution, 25 °C) | 9.15 - 9.20 |
| pH-value (4 %, water) | 9.0 - 9.6 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0007 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Corresponds to ACS,ISO,Reag. Ph Eur |