Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 532-32-1 | 208-534-8 | C₇H₅NaO₂ | C₆H₅COONa | 144.10 g/mol | Ph Eur,BP,ChP,JP,NF,FCC,E 211 |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106290 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 532-32-1 |
| EC number | 208-534-8 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,JP,NF,FCC,E 211 |
| Hill Formula | C₇H₅NaO₂ |
| Chemical formula | C₆H₅COONa |
| Molar Mass | 144.10 g/mol |
| HS Code | 2916 31 21 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.50 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | >500 °C |
| Melting Point | 436 °C |
| pH value | 8 (100 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 350 kg/m3 |
| Solubility | 556 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3140 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | DH6650000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (Perchloric acid titration, calculated on dried substance)(Ph Eur) | 99.0 - 100.5 % |
| Assay (Perchloric acid titration, calculated on dried substance) (JP) | ≥ 99.0 % |
| Assay (HPLC, calculated on dried substance) (ChP) | 98.0 - 102.0 % |
| Assay (HPLC, calc. on anhydrous substance) (NF) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Identity (HPLC) | passes test |
| Identity (wet chemistry) | passes test |
| Identity (Melting range) | passes test |
| Appearance of solution (Ph Eur) | clear and not more intense in color than reference solution Y6 |
| Appearance of solution (ChP) | clear and colorless |
| Appearance of solution (JP) | clear and colorless |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| Chloride (Cl) (Ph Eur) | ≤ 200 ppm |
| Chloride (Cl) (ChP) | ≤ 300 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.120 % |
| Total chlorine | ≤ 300 ppm |
| Chlorinated compounds (JP) | passes test |
| As (Arsenic) | ≤ 2 ppm |
| Hg (Mercury) | ≤ 1 ppm |
| Pb (Lead) | ≤ 2 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 10 ppm |
| Phthalic acid (JP) | passes test |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by production process |
| Multinuclear acids | passes test |
| Oxidizable matter | passes test |
| Loss on drying (105 °C) (Ph Eur, ChP) | ≤ 1.5 % |
| Loss on drying (110 °C, 4 h) (JP) | ≤ 1.5 % |
| Water (according to Karl Fischer) | ≤ 1.5 % |
| Total aerobic microbial count (TAMC) | ≤ 10² |
| Total combined yeasts/moulds count (TYMC) | ≤ 10¹ |
| Endotoxins | ≤ 2.4 I.U./g |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation.Corresponds to Ph Eur,BP,ChP,JP,NF,FCC,E 211. |