MERCK 106268.0250 Sodium Acetate Gr For Analysis Emsure
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 127-09-3 | 204-823-8 | C₂H₃NaO₂ | CH₃COONa | 82.03 g/mol | ACS,Reag. Ph Eur |
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106268 |
| Replaces | SX0265; SX0265-1; SX0265-3; SX0265-20; SX0265-5 |
| Synonyms | Acetic acid sodium salt |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 127-09-3 |
| EC number | 204-823-8 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₂H₃NaO₂ |
| Chemical formula | CH₃COONa |
| Molar Mass | 82.03 g/mol |
| HS Code | 2915 29 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | >400 °C (decomposition) |
| Density | 1.528 g/cm3 |
| Ignition temperature | 607 °C |
| Melting Point | 324 °C (decomposition) |
| pH value | 7.5 - 9.2 (30 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Solubility | 365 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3530 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 10000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | AJ4300010 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration) | ≥ 99.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.01 % |
| pH-value (5 %; water) | 7.0 - 9.2 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.003 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.001 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0003 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.05 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.002 % |
| Loss on drying (120 °C) | ≤ 1.0 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1062680250 | 04022536074306 |
| 1062681000 | 04022536074320 |
| 1062682500 | 04022536751856 |
| 1062689012 | 04027269691493 |
| 1062689025 | 04027269020576 |