MERCK 106265.9525 Sodium Acetate Trihydrate EMPROVE (9525)
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 6131-90-4 | 204-823-8 | C₂H₃NaO₂ * 3 H₂O | CH₃COONa * 3 H₂O | 136.08 g/mol | Ph Eur,BP,JP,USP,FCC,E 262 |
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106265 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 6131-90-4 |
| EC number | 204-823-8 |
| Grade | Ph Eur,BP,JP,USP,FCC,E 262 |
| Hill Formula | C₂H₃NaO₂ * 3 H₂O |
| Chemical formula | CH₃COONa * 3 H₂O |
| Molar Mass | 136.08 g/mol |
| HS Code | 2915 29 10 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.45 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | 607 °C |
| Melting Point | 57.9 °C |
| pH value | 8.5 - 10 (408 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 613 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3530 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 10000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | AJ4580000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (perchloric acid titration, calculated on dried substance) | 99.5 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| In water insoluble matter | ≤ 0.03 % |
| Alkalinity | ≤ 0.05 % |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| pH-value (1 %, water) | 8.0 - 9.5 |
| pH-value (5 %; water) | 7.5 - 9.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.0030 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00002 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0010 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.001 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0002 % |
| Ca + Mg (calcium and magnesium) | passes test |
| free acetic acid | ≤ 0.4 % |
| Other residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| formic acid, formate and other oxidizable impurities | ≤ 0.1000 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as HCOOH) | passes test |
| Loss on drying (130 °C) | 39.0 - 40.5 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, JP, USP, FCC, E 262Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Corresponds to Ph Eur, BP, JP, USP, FCC, E 262Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1062651000 | 04022536074146 |
| 1062655000 | 04022536074160 |
| 1062659027 | 04027269395513 |
| 1062659029 | 04022536995939 |
| 1062659051 | 04022536965413 |
| 1062659525 | 04022536995946 |