MERCK 106260.0250 Sodium Rod Diameter 2.5 Cm (Protective Liquid: Paraffin Oil) CAS No.7440-23-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106260 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7440-23-5 |
| EC index number | 011-001-00-0 |
| EC number | 231-132-9 |
| Hill Formula | Na |
| Molar Mass | 22.99 g/mol |
| HS Code | 2805 11 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 889 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.968 g/cm3 (20 °C) |
| Flash point | 82 °C |
| Ignition temperature | >115 °C |
| Melting Point | 97.8 °C |
| Vapor pressure | 1 hPa (440 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H260: In contact with water releases flammable gases which may ignite spontaneously.H314: Causes severe skin burns and eye damage.EUH014: Reacts violently with water. |
| Precautionary Statement(s) | P223: Do not allow contact with water.P231 + P232: Handle and store contents under inert gas. Protect from moisture.P260: Do not breathe dust or mist.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P422: Store contents under protective liquid. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | VY0686000 |
| Storage class | 4.3 Hazardous materials, which set free flammable gases upon contact with water |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 26Alkali and alkaline-earth metals should be taken up in an inert solvent and neutralized by adding 2-propanol (Cat. No. 100995) dropwise with stirring. Should the reaction be more violent than expected, conversion should be carried out with tert-butanol or octanol. Caution: This reaction produces hydrogen, which can form explosive mixtures; take necessary precautions. When the reaction has ceased, add water dropwise; neutralize; container D. In the case of alkali or alkaline-earth borohydrides, add methanol (Cat. No. 106008) with stirring; in the case of alkali or alkaline-earth amides and hydrides, organoaluminium and organotin hydrides, add 2-propanol (Cat. No. 100995) dropwise. The substances, which are usually in solid form, should be previously suspended in an ether! When the respective reaction has ceased, hydrolize with water; then neutralize. Container D or E. Lithium aluminium hydride must also be destroyed by slurrying in an ether. Under an inert gas and with thorough stirring, add dropwise a 1:4 mixture of ethyl acetate (Cat. No. 822277) and the ether used to prepare the slurry. Always ensure thorough mixing (stirring)! Container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, corrosive |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1428, 4.3, I |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1428, 4.3, I |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1428, 4.3, I |
| Specifications |
|---|
| Identity | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.01 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.1 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1062600250 | 04022536074054 |