MERCK 106161.0005 Murexide (Ammonium Purpurate) Metal indicator CAS No.3051-09-0
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106161 |
| Replaces | MX1665-3; MX1665 |
| Synonyms | Ammonium purpurate, acid |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 3051-09-0 |
| EC number | 221-266-6 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | C₈H₈N₆O₆ |
| Molar Mass | 284.19 g/mol |
| HS Code | 2933 54 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Melting Point | 300 °C |
| pH value | 5 (1 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 330 kg/m3 |
| Solubility | 1 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (IR-spectrum) | passes test |
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum (water) | 520 - 524 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λmax; 0.01 g/l; water) | ≥ 300 |
| Sulfated ash (800 °C) | ≤ 1.0 % |
| Loss on Drying (105 °C) | ≤ 2.0 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1061610005 | 04022536073484 |
| 1061610025 | 04022536073491 |