MERCK 106146.2500 Isobutyl Methyl Ketone for Extraction Analysis ACS CAS No.108-10-1
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106146 |
| Synonyms | MIBK, Isopropylacetone, 4-Methyl-2-pentanone, Methyl isobutyl ketone |
| Description | Isobutyl methyl ketone |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 108-10-1 |
| EC index number | 606-004-00-4 |
| EC number | 203-550-1 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₆H₁₂O |
| Chemical formula | (CH₃)₂CHCH₂COCH₃ |
| Molar Mass | 100.16 g/mol |
| HS Code | 2914 13 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 0.80 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.2 - 8.0 %(V) |
| Flash point | 14 °C |
| Ignition temperature | 460 °C |
| Melting Point | -85 °C (ECHA) |
| Vapor pressure | 20 hPa (20 °C) |
| Solubility | 14.1 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2080 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 16000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H332: Harmful if inhaled.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer if inhaled.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P304 + P340 + P312: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, harmful, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1245, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1245, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1245, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.001 meq/g |
| Density (d 20 °C/20 °C) | 0.799 - 0.805 |
| Boiling point | 114 - 117 °C |
| Distilling range | ≤ 4 °C |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1061461000 | 04022536073316 |
| 1061462500 | 04022536073330 |
| 1061464000 | 04027269683962 |
| 1061466025 | 04022536073361 |