MERCK 106084.0001 Methylthymol Blue sodium Salt Metal (PM) Indicator
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106084 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1945-77-3 |
| EC number | 217-743-3 |
| Hill Formula | C₃₇H₄₀N₂Na₄O₁₃S |
| Molar Mass | 844.76 g/mol |
| HS Code | 2934 99 99 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| pH value | 6.2 (10 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 570 kg/m3 |
| Solubility | 460 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 3 highly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Identity (UV/VIS-Spectrum) | passes test |
| Absorption maximum λ 1 (buffer pH 7.0) | 602 - 606 nm |
| Absorption maximum λ 2 (buffer pH 7.0) | 430 - 450 nm |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ1max; 0.04 g/l; buffer pH 7.0; calc. on dried substance) | ≥ 60 |
| Spec. Absorptivity A 1%/1cm (λ2max; 0.04 g/l; buffer pH 7.0; calc. on dried substance) | ≥ 85 |
| Loss on drying (50 °C/ < 1 hPa; 3h) | ≤ 7 % |
| Suitability as indicator (for metal titration) | passes test |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1060840001 | 04022536072838 |
| 1060840005 | 04022536072845 |