Ürün Kodu
SD.M.106067.1000
Ürün Markası
MERCK 106067.1000 Magnesium Sulfate Anhydrous GR CAS No.7487-88-9
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 106067 |
| Description | Magnesium sulfate anhydrous |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 7487-88-9 |
| EC number | 231-298-2 |
| Hill Formula | MgO₄S |
| Chemical formula | MgSO₄ |
| Molar Mass | 120.37 g/mol |
| HS Code | 2833 21 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.66 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 1124 °C |
| pH value | 7.9 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |