MERCK 106050.2500 Dichlorobenzene ACS, ISO, GR CAS No.75-09-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106050 |
| Synonyms | DCM, Methylene chloride, Methylene dichloride |
| Description | Dichloromethane |
| Overview | EMSURE® grade solvents are suitable for a broad spectrum of classical lab applications, and are frequently used in regulated and highly demanding lab applications. EMSURE® provides worldwide best and most extensive product specifications. We declare our EMSURE® range to be in compliance with the ACS, with the reagent part of the European Pharmacopoeia (Reag. Ph Eur) and also with the ISO standards. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-09-2 |
| EC index number | 602-004-00-3 |
| EC number | 200-838-9 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | CH₂Cl₂ |
| Chemical formula | CH₂Cl₂ |
| Molar Mass | 84.93 g/mol |
| HS Code | 2903 12 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 40 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.33 g/cm3 (20 °C) |
| Evaporation number | 1.9 |
| Explosion limit | 13 - 22 %(V) |
| Ignition temperature | 605 °C DIN 51794 |
| Melting Point | -95 °C |
| Vapor pressure | 584 hPa (25 °C) |
| Solubility | 20 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1600 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P261: Avoid breathing mist or vapours.P264: Wash skin thoroughly after handling.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | PA8050000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 2Organic halogenated solvents and solutions of organic halogen-containing substances: For strongly contaminated or mixed halogenated solvents container B: Caution: Do not use aluminium containers; in addition, in the case of water-containing chlorinated waste materials do not use stainless-steel containers (danger of leaks caused by corrosion). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1593, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1593, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1593, 6.1, III, Segregation Group: 10 (Liquid halogenated hydrocarbons) |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.8 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Appearance | clear |
| Color | ≤ 10 Hazen |
| Titrable acid | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 1.324 - 1.326 |
| Boiling point | 39 - 42 °C |
| Free chlorine (as Cl) | ≤ 0.00002 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0001 % |
| Matter discolored by H₂SO₄ | ≤ 100 Hazen |
| Chloroform (GC) | ≤ 0.005 % |
| Ethanol (GC) | ≤ 0.02 % |
| Methanol (GC) | ≤ 0.1 % |
| Carbon tetrachloride (GC) | ≤ 0.005 % |
| Fluorescence (as quinine at 365 nm) | ≤ 0.002 ppm |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.00005 % |
| B (Boron) | ≤ 0.000002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.00001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.00005 % |
| Cd (Cadmium) | ≤ 0.000005 % |
| Co (Cobalt) | ≤ 0.000002 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.000002 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.000002 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.00001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.00001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.000002 % |
| Mo (Molybdenum) | ≤ 0.000002 % |
| Ni (Nickel) | ≤ 0.000002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.00001 % |
| Sn (Tin) | ≤ 0.00001 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.00001 % |
| Evaporation residue | ≤ 0.001 % |
| Water | ≤ 0.01 % |
| Stabilized with about 50 ppm 2-Methyl-2-butene. |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1060501000 | 04022536072296 |
| 1060502500 | 04022536072319 |
| 1060504000 | 04022536971056 |
| 1060506010 | 04022536072333 |
| 1060506025 | 04022536072340 |