MERCK 106044.2500 Dichloromethane for Liquid Chromatography LiChrosolv® CAS No.75-09-2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106044 |
| Synonyms | DCM, Methylene chloride, Methylene dichloride |
| Description | Dichloromethane |
| Overview | With their high degree of UV transmittance, low particle count, low acidity and alkalinity and low evaporation residue level, LiChrosolv® solvents are ideal for reproducible separations. Since separations are normally carried out under gradient conditions in analytical HPLC, we offer solvents in "gradient grade" as well as "isocratic grade". This enables to minimize the gradient effect of the solvent involved. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 75-09-2 |
| EC index number | 602-004-00-3 |
| EC number | 200-838-9 |
| Hill Formula | CH₂Cl₂ |
| Chemical formula | CH₂Cl₂ |
| Molar Mass | 84.93 g/mol |
| HS Code | 2903 12 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Dichloromethane for liquid chromatography LiChrosolv®. CAS 75-09-2, chemical formula CH₂Cl₂. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 40 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.33 g/cm3 (20 °C) |
| Evaporation number | 1.9 |
| Explosion limit | 13 - 22 %(V) |
| Ignition temperature | 605 °C DIN 51794 |
| Melting Point | -95 °C |
| Vapor pressure | 584 hPa (25 °C) |
| Solubility | 20 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1600 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rat > 2000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.H351: Suspected of causing cancer. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P261: Avoid breathing mist or vapours.P264: Wash skin thoroughly after handling.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Warning |
| RTECS | PA8050000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 2Organic halogenated solvents and solutions of organic halogen-containing substances: For strongly contaminated or mixed halogenated solvents container B: Caution: Do not use aluminium containers; in addition, in the case of water-containing chlorinated waste materials do not use stainless-steel containers (danger of leaks caused by corrosion). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | carcinogenic |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1593, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1593, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1593, 6.1, III, Segregation Group: 10 (Liquid halogenated hydrocarbons) |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.9 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Acidity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Alkalinity | ≤ 0.0002 meq/g |
| Transmission (at 240 nm) | ≥ 70 % |
| Transmission (at 245 nm) | ≥ 90 % |
| Transmission (from 260 nm) | ≥ 99 % |
| Evaporation residue | ≤ 5.0 mg/l |
| Water | ≤ 0.01 % |
| The product is stabilized with 2-Methyl-2-buten.Filtered by 0.2 µm filter |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1060441000 | 04022536072067 |
| 1060442500 | 04022536072081 |
| 1060444000 | 04022536658315 |
| 1060449010 | 04022536905525 |
| 1060449030 | 04022536908748 |