MERCK 106014.2500 Ethyl methyl ketone (2-butanone) EMPLURA® CAS No.78-93-3
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 106014 |
| Synonyms | 2-Butanone, Methyl ethyl ketone, MEK |
| Description | Ethyl methyl ketone |
| Overview | EMPLURA® is our low-cost alternative to high-purity qualities. With EMPLURA® we offer a range of solvents for a plurality of basic applications in non-regulated industries and for less demanding applications, preparative laboratory work and cleaning purposes. EMPLURA® solvents provide adequate specifications with the most important parameters. |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 78-93-3 |
| EC index number | 606-002-00-3 |
| EC number | 201-159-0 |
| Hill Formula | C₄H₈O |
| Chemical formula | CH₃COC₂H₅ |
| Molar Mass | 72.11 g/mol |
| HS Code | 2914 12 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 79.6 °C (1013 hPa) |
| Density | 0.805 g/cm3 (20 °C) |
| Explosion limit | 1.8 - 11.5 %(V) |
| Flash point | -1 °C |
| Ignition temperature | 514 °C |
| Melting Point | -87 °C |
| Vapor pressure | 95 hPa (20 °C) |
| Solubility | 292 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 3400 mg/kg |
| LD 50 dermal | LD50 Rabbit > 8000 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H225: Highly flammable liquid and vapour.H319: Causes serious eye irritation.H336: May cause drowsiness or dizziness.EUH066: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P233: Keep container tightly closed.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P242: Use non-sparking tools.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P403 + P233: Store in a well-ventilated place. Keep container tightly closed. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 3 Flammable liquids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 1Strongly contaminated halogen-free organic solvents: container A. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | highly flammable, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1193, 3, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1193, 3, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1193, 3, II |
| Specifications |
|---|
| Purity (GC) | ≥ 99.0 % |
| Identity (IR) | conforms |
| Free acid (as CH₃COOH) | ≤ 0.002 % |
| Density (d 20 °C/ 4 °C) | 0.804 - 0.805 |
| Water | ≤ 0.1 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1060141000 | 04022536071626 |
| 1060142500 | 04022536071640 |
| 1060146025 | 04022536071671 |
| 1060149011 | 04027269350468 |
| 1060149190 | 04022536071695 |