Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 10034-96-5 | 232-089-9 | MnO₄S * H₂O | MnSO₄ * H₂O | 169.02 g/mol | Ph Eur,USP,FCC |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105999 |
| Description | Manganese(II) sulfate monohydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10034-96-5 |
| EC index number | 025-003-00-4 |
| EC number | 232-089-9 |
| Grade | Ph Eur,USP,FCC |
| Hill Formula | MnO₄S * H₂O |
| Chemical formula | MnSO₄ * H₂O |
| Molar Mass | 169.02 g/mol |
| HS Code | 2833 29 90 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.95 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | >449 °C (anhydrous substance) |
| pH value | 3.0 - 3.5 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 1000 - 1200 kg/m3 |
| Solubility | 762 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 2150 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H318: Causes serious eye damage.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure if inhaled.H411: Toxic to aquatic life with long lasting effects. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear eye protection/ face protection.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell.P391: Collect spillage. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | OP0893500 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3077, 9, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3077, 9, III, Marine Pollutant: P |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, MnSO₄·H₂O) | 98.0 - 102.0 % |
| Assay (complexometric, calc. on the ignited basis) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.002 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0003 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.01 % |
| Co (Cobalt)* | ≤ 0.0005 |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0010 % |
| Ni (Nickel)* | ≤ 0.0015 |
| Pb (Lead)* | ≤ 0.0004 |
| Se (Selenium) | ≤ 0.003 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0050 % |
| Substances not precipitated by ammonium sulfide (as SO₄) | ≤ 0.5 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Loss on ignition (500 °C) | 10.5 - 12.0 % |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities).Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| conforms to Ph Eur, USP, FCC |