Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Molar Mass |
|---|
| 69-65-8 | 200-711-8 | C₆H₁₄O₆ | 182.17 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105983 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 69-65-8 |
| EC number | 200-711-8 |
| Hill Formula | C₆H₁₄O₆ |
| Molar Mass | 182.17 g/mol |
| HS Code | 2905 43 00 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ100 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 290 - 295 °C (4 hPa) |
| Density | 1.52 g/cm3 (20 °C) |
| Ignition temperature | 410 °C |
| Melting Point | 164 - 169 °C |
| pH value | 5.0 - 6.5 (182 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 400 - 500 kg/m3 |
| Solubility | 213 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 13500 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | OP2060000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 3Relatively unreactive organic reagents should be collected in container A. If halogenated, they should be collected in container B. For solid residues use container C. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Identity (NIR) | passes test |
| Melting point | 166 - 169 |
| Suitability for boric acid determination | passes test |