Ürün Kodu
SD.M.105940.1000
Ürün Markası
Key Spec Table
Add To My Favorites
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|---|---|---|---|
| 20694-39-7 | 233-828-8 | MnN₂O₆ * 4 H₂O | Mn(NO₃)₂ * 4 H₂O | 251.01 g/mol |
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
| Catalogue Number | Availability | Packaging | Qty/Pack | Price | Quantity | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1059400500 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 500 g | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1059401000 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Plastic bottle | 1 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| 1059409025 | Retrieving availability... — Limited Availability In Stock Discontinued Limited Quantities AvailableAvailability to be confirmedLogin to See Inventory In Stock Limited Availability In Stock | Steel drum | 25 kg | Retrieving price...Price could not be retrievedMinimum Quantity is a multiple of Maximum Quantity is Upon Order Completion More InformationYou Saved () —Request Pricing Login to See Your Pricing | Check Availability— | Add To FavoritesAdd To Favorites Added To My Favorites |
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 105940 |
| Description | Manganese(II) nitrate tetrahydrate |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 20694-39-7 |
| EC number | 233-828-8 |
| Hill Formula | MnN₂O₆ * 4 H₂O |
| Chemical formula | Mn(NO₃)₂ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 251.01 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 2.13 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 37 °C |
| pH value | 3 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 750 - 950 kg/m3 |
| Solubility | 3800 g/l |
| Safety Information | |
|---|---|
| Categories of danger | oxidizing |
| Storage and Shipping Information | |
|---|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information | |
|---|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 2724, 5.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 2724, 5.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 2724, 5.1, III |