Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass | Grade Value |
|---|
| 13446-34-9 | 231-869-6 | Cl₂Mn * 4 H₂O | MnCl₂ * 4 H₂O | 197.90 g/mol | ACS |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105927 |
| Synonyms | Manganese dichloride |
| Description | Manganese(II) chloride tetrahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 13446-34-9 |
| EC number | 231-869-6 |
| Grade | ACS |
| Hill Formula | Cl₂Mn * 4 H₂O |
| Chemical formula | MnCl₂ * 4 H₂O |
| Molar Mass | 197.90 g/mol |
| HS Code | 2827 39 95 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 1190 °C (1013 hPa) (anhydrous substance) |
| Density | 2.01 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | >723 K (anhydrous substance) |
| pH value | 3.5 - 6 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 1150 kg/m3 |
| Solubility | 1980 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 1484 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H301: Toxic if swallowed.H318: Causes serious eye damage.H373: May cause damage to organs through prolonged or repeated exposure. |
| Precautionary Statement(s) | P260: Do not breathe dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P301 + P310: IF SWALLOWED: Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P314: Get medical advice/ attention if you feel unwell. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | OO9650000 |
| Storage class | 6.1D Non-combustible, acute toxic Cat.3 / toxic hazardous materials or hazardous materials causing chronic effects |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 3288, 6.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 3288, 6.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 3288, 6.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 101.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water; 25 °C) | 3.5 - 6.0 |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.001 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.001 % |
| Substances not precipitated by ammonium sulfide (as SO₄) | ≤ 0.2 % |
| Substances reducing potassium permanganate (as O) | ≤ 0.0005 % |
| Corresponds to ACS |