MERCK 105886.1000 Magnesium Sulfate Heptahydrate GR CAS No.10034-99-8
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105886 |
| Synonyms | bitter salt, epsom salt, sulfuric acid magnesium salt heptahydrate |
| Description | Magnesium sulfate heptahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10034-99-8 |
| EC number | 231-298-2 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | MgO₄S * 7 H₂O |
| Chemical formula | MgSO₄ * 7 H₂O |
| Molar Mass | 246.5 g/mol |
| HS Code | 2833 21 00 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.68 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 1124.0 °C |
| pH value | 5.0 - 8.0 (50 g/l, H₂O) |
| Vapor pressure | 0.133 hPa (20 °C) |
| Bulk density | 900 kg/m3 |
| Solubility | 710 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | OM4508000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99.5 % |
| Assay (compl.; calc. on dried substance) | 99.0 - 100.5 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| pH-value (5 %; water, 25 °C) | 5.0 - 8.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.0003 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.002 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.0005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0002 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0001 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.001 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0001 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.005 % |
| Loss on drying (400 °C) | 48.0 - 52.0 % |
| Corresponds to ACS, Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058860500 | 04022536069616 |
| 1058861000 | 04022536069630 |
| 1058865000 | 04022536069654 |
| 1058869050 | 04022536069661 |