MERCK 105875.0500 Magnesium Perchlorate Hydrate About 83 % Mg(CIO4)2
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105875 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 64010-42-0 |
| EC number | 233-108-3 |
| Hill Formula | Cl₂MgO₈ * x H₂O |
| Chemical formula | Mg(ClO₄)₂ * x H₂O |
| Molar Mass | 223.2 g/mol |
| HS Code | 2829 90 10 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | Magnesium perchlorate hydrate [about 83% Mg(ClO₄)₂] for elemental analysis. CAS 64010-42-0, pH 8.2 (50 g/l, H₂O, 25 °C). |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.60 g/cm3 (25 °C) (anhydrous substance) |
| pH value | 8.2 (50 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 600 - 800 kg/m3 |
| Solubility | 500 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H272: May intensify fire; oxidizer.H315: Causes skin irritation.H319: Causes serious eye irritation.H335: May cause respiratory irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P220: Keep away from clothing and other combustible materials.P261: Avoid breathing dust.P264: Wash skin thoroughly after handling.P302 + P352: IF ON SKIN: Wash with plenty of water.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 5.1A Strongly oxidizing hazardous materials |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | oxidizing, irritant |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1475, 5.1, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1475, 5.1, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1475, 5.1, II, Segregation Group: 13 (Perchlorates) |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 83 % |
| Free alkali (as magnesium oxide) | ≤ 0.05 % |
| Free acid (as perchloric acid) | ≤ 0.05 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058750500 | 04022536069449 |