MERCK 105867.9029 Magnesium Oxide Heavy Extra Pure Ph Eur,Bp,Usp \ CAS No.1309-48-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105867 |
| Synonyms | Magnesia usta |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 1309-48-4 |
| EC number | 215-171-9 |
| Grade | Ph Eur,BP,ChP,USP |
| Hill Formula | MgO |
| Molar Mass | 40.31 g/mol |
| HS Code | 2519 90 90 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 3600 °C (1000 hPa) |
| Density | 3.580 g/cm3 |
| Melting Point | 2852 °C |
| pH value | 10.3 (H₂O, 20 °C) (saturated solution) |
| Bulk density | 100 kg/m3 |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | OM3850000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +15°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric, calc. on the ignited basis) | 98.0 - 100.5 % |
| Assay (complexometric, calculated on the ignited basis according to USP) | 96.0 - 100.5 % |
| Assay (complexometric, calculated on the ignited basis according to ChP) | 96.5 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution (Ph Eur) | passes test |
| Appearance of solution (ChP) | passes test |
| Substances soluble in water (Ph Eur) | ≤ 1.0 % |
| Substances soluble in water (USP) | ≤ 1.0 % |
| Substances soluble in water (ChP) | ≤ 2.0 % |
| Substances insoluble in acetic acid | ≤ 0.1 % |
| Substances insoluble in acid (USP) | ≤ 0.1 % |
| Substances insoluble in acid (ChP) | ≤ 0.10 % |
| Free alkali (as NaOH) | ≤ 0.6 % |
| Alkalinity (ChP) | passes test |
| Carbonate (CO₃) | passes test |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.1 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0020 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.3 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.01 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0003 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.80 % |
| CaO (Calcium oxide) | ≤ 0.50 % |
| Cr (Chromium) | ≤ 0.0025 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.05 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.003 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.1 % |
| Ni (Nickel) (*) | ≤ 0.0025 % |
| Si (Silicon) | ≤ 0.05 % |
| V (Vanadium) (*) | ≤ 0.0025 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Loss on ignition (900 °C) | ≤ 5.0 % |
| Bulk density | ≥ 0.25 g/ml |
| Apparent volume (≤ 60 mL / 15 g) | passes test |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*). |
| Corresponds to Ph Eur, BP, ChP, USP |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058671000 | 04022536069272 |
| 1058679029 | 04022536946153 |