MERCK 105853.0500 Magnesium Nitrate Hexahydrate GR, ACS CAS No.13446-18-9
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105853 |
| Replaces | MX0060-1 |
| Description | Magnesium nitrate hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 13446-18-9 |
| EC number | 233-826-7 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | MgN₂O₆ * 6 H₂O |
| Chemical formula | Mg(NO₃)₂ * 6 H₂O |
| Molar Mass | 256.41 g/mol |
| HS Code | 2834 29 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 330 °C Not applicable |
| Density | 1.46 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 89 °C (for the hexahydrate) |
| pH value | 5 - 7 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Solubility | 420 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 5440 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | OM3756000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water, 25 °C) | 5.0 - 7.0 |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.0005 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 0.0005 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0001 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.0005 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.0005 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.0005 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.001 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.005 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058530500 | 04022536069029 |
| 1058539025 | 04022536069043 |