MERCK 105833.1000 Magnesium Chloride Hexahydrate GR CAS No.7791-18-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105833 |
| Replaces | MX0045; MX0045-1; MX0045-2; MX0045-4; MX0045-20 |
| Synonyms | Magnesium dichloride |
| Description | Magnesium chloride hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7791-18-6 |
| EC number | 232-094-6 |
| Grade | ACS,ISO,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | Cl₂Mg*6H₂O |
| Chemical formula | MgCl₂ * 6 H₂O |
| Molar Mass | 203.31 g/mol |
| HS Code | 2827 31 90 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.570 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 116.7 °C (decomposition) |
| pH value | 4.5 - 7.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Solubility | 468.7 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 8100 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | OM2975000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity | conforms |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| pH-value (5 %; water) | 5.0 - 6.5 |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| Bromide (Br) | ≤ 0.05 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.001 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 5 ppm |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.002 % |
| Total nitrogen (N) | ≤ 0.0002 % |
| Heavy metals (ACS) | ≤ 5 ppm |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.0002 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0002 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.002 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.003 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 5 ppm |
| K (Potassium) | ≤ 0.001 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 5 ppm |
| Na (Sodium) | ≤ 0.001 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.002 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0005 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.005 % |
| Water | 51.0 - 55.0 % |
| Corresponds to ACS, ISO, Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058330250 | 04022536068626 |
| 1058331000 | 04022536068640 |
| 1058335000 | 04022536068664 |
| 1058339025 | 04022536977812 |