MERCK 105832.5000 Magnesium Chloride Emprove CAS No.7791-18-6
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105832 |
| Synonyms | Magnesium dichloride |
| Description | Magnesium chloride hexahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7791-18-6 |
| EC number | 232-094-6 |
| Grade | Ph Eur,BP,USP,JPC,FCC,E 511 |
| Hill Formula | Cl₂Mg*6H₂O |
| Chemical formula | MgCl₂ * 6 H₂O |
| Molar Mass | 203.31 g/mol |
| HS Code | 2827 31 90 |
| Quality Level | MQ500 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.570 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 116.7 °C (decomposition) |
| pH value | 4.5 - 7.0 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Solubility | 468.7 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 8100 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| RTECS | OM2975000 |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +25°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | Kein Gefahrgut |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | No Dangerous Good |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | No Dangerous Good |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.0 - 101.0 % |
| Identity | passes test |
| Appearance of solution | passes test |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Acidity or alkalinity | passes test |
| pH-value (5 %; water) | 5.0 - 7.0 |
| Bromide (Br) | ≤ 0.05 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0010 % |
| Al (Aluminium) | ≤ 0.0001 % |
| As (Arsenic) | ≤ 0.0002 % |
| Ba (Barium) | passes test |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.01 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| Hg (Mercury) | ≤ 0.0001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.0500 % |
| NH₄ (Ammonium) | ≤ 0.005 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.0002 % |
| Residual solvents (ICH Q3C) | excluded by manufacturing process |
| Water | 51.0 - 55.0 % |
| Endotoxins | ≤ 3.0 I.U./g |
| Total aerobic microbial count | ≤ 100 CFU/g |
| Total yeast and mould count | ≤ 100 CFU/g |
| DNases (Exo- and endonucleases) (not detectable) | passes test |
| RNases (not detectable) | passes test |
| Elemental impurity specifications have been set considering ICH Q3D (Guideline for Elemental Impurities). Class 1-3 elements are not likely to be present above the ICH Q3D option 1 limit, unless specified and indicated (*).Conforms to the purity criteria on food additives according to the current European Commission Regulation. |
| Corresponds to Ph Eur, BP, USP, JPC, FCC, E511 |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058320001 | 04027269300500 |
| 1058321000 | 04022536068534 |
| 1058325000 | 04022536068558 |
| 1058327025 | 04054839323096 |
| 1058329012 | 04065268800751 |
| 1058329029 | 04022536893518 |
| 1058329100 | 04027269674359 |
| 1058329525 | 04022536893525 |