MERCK 105819.0250 Magnesium Acetate Tetrahydrate GR, ACS CAS No.16674-78-5
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105819 |
| Description | Magnesium acetate tetrahydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 16674-78-5 |
| EC number | 205-554-9 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | C₄H₆MgO₄ * 4 H₂O |
| Chemical formula | (CH₃COO)₂Mg * 4 H₂O |
| Molar Mass | 214.45 g/mol |
| HS Code | 2915 29 90 |
| Structure formula Image |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 1.454 g/cm3 (25 °C) |
| Melting Point | 80 °C |
| pH value | 6.1 (50 g/l, H₂O, 20 °C) |
| Bulk density | 510 kg/m3 |
| Solubility | 1200 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | 99.5 - 102.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.005 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.001 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.001 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ba (Barium) | ≤ 0.001 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.001 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.0005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mn (Manganese) | ≤ 0.001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.001 % |
| Sr (Strontium) | ≤ 0.005 % |
| Zn (Zinc) | ≤ 0.0002 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058190250 | 04022536068299 |
| 1058191000 | 04022536068305 |
| 1058199050 | 04022536068336 |