MERCK 105812.0001 Magnesium Foil 0.15-0.30 Mm Thickness, 3 Mm Wide CAS No.7439-95-4
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105812 |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 7439-95-4 |
| EC number | 231-104-6 |
| Hill Formula | Mg |
| Molar Mass | 24.31 g/mol |
| HS Code | 8104 90 00 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 1107 °C (1013.25 hPa) |
| Density | 1.75 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 651 °C |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Statement(s) | H228: Flammable solid.H261: In contact with water releases flammable gases. |
| Precautionary Statement(s) | P210: Keep away from heat, hot surfaces, sparks, open flames and other ignition sources. No smoking.P223: Do not allow contact with water.P231 + P232: Handle and store contents under inert gas. Protect from moisture.P240: Ground and bond container and receiving equipment.P241: Use explosion-proof electrical/ ventilating/ lighting equipment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P370 + P378: In case of fire: Use powder for extinction. |
| Signal Word | Danger |
| RTECS | OM2100000 |
| Storage class | 4.3 Hazardous materials, which set free flammable gases upon contact with water |
| WGK | NWG not water endangering |
| Disposal | 27Residues containing valuable recoverable metals should be forwarded for recycling. Container H. |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | NoTempLimit |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1869, 4.1, III |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1869, 4.1, III |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1869, 4.1, III |
| Specifications |
|---|
| Assay (complexometric) | ≥ 99.0 % |
| Substances insoluble in hydrochloric acid | ≤ 0.05 % |
| Cu (Copper) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.05 % |
| Pb (Lead) | ≤ 0.01 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1058120001 | 04022536068220 |