Ürün Kodu
SD.M.105700.0100
Ürün Markası
MERCK 105700.0100 L-Lysine Monohydrochloride For Biochem. CAS No.657-27-2
| Description | |
|---|---|
| Catalogue Number | 105700 |
| Synonyms | Lys |
| Product Information | |
|---|---|
| CAS number | 657-27-2 |
| EC number | 211-519-9 |
| Hill Formula | C₆H₁₅ClN₂O₂ |
| Molar Mass | 182.65 g/mol |
| HS Code | 2922 41 90 |
| Structure formula Image | |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications | |
|---|---|
| Application | L-Lysine monohydrochloride for biochemistry. CAS 657-27-2, pH 5.5 - 6.0 (100 g/l, H₂O, 20 °C). |
| Physicochemical Information | |
|---|---|
| Density | 1.28 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 262 °C |
| pH value | 5.0 - 6 (91.3 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Vapor pressure |