MERCK 105694.0250 Lithium Sulfate GR Monohydrate for Analysis
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105694 |
| Description | Lithium sulfate monohydrate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 10102-25-7 |
| EC number | 233-820-4 |
| Grade | ACS,Reag. Ph Eur |
| Hill Formula | Li₂O₄S * H₂O |
| Chemical formula | Li₂SO₄ * H₂O |
| Molar Mass | 128 g/mol |
| HS Code | 2833 29 20 |
| Quality Level | MQ300 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.060 g/cm3 |
| Melting Point | 120 °C |
| pH value | 5.0 - 7.0 (128.0 g/l, H₂O, 25 °C) |
| Bulk density | 940 kg/m3 |
| Solubility | 340 g/l |
| Toxicological Information |
|---|
| LD 50 oral | LD50 Rat 613 mg/kg |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H319: Causes serious eye irritation. |
| Precautionary Statement(s) | P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear eye protection/ face protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P337 + P313: If eye irritation persists: Get medical advice/ attention.P501: Dispose of contents/ container to an approved waste disposal plant. |
| Signal Word | Warning |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 1 slightly hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | harmful |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (alkalimetric, after drying) | ≥ 99.0 % |
| Insoluble matter | ≤ 0.01 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.002 % |
| Nitrate (NO₃) | ≤ 0.001 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.0005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.0005 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.05 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Loss on drying (150 °C) | 13.0 - 15.0 % |
| Corresponds to ACS,Reag. Ph Eur |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1056940250 | 04022536067292 |