MERCK 105614.2500 Sodium Hypochlorite Solution 6-14%
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105614 |
| Synonyms | Soda bleaching lye, Eau de Labarraque |
| Product Information |
|---|
| HS Code | 2828 90 11 |
| Quality Level | MQ200 |
| Physicochemical Information |
|---|
| Boiling point | 102 °C (1013 hPa) |
| Density | 1.22 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | -20 °C |
| pH value | 12 - 13 (H₂O, 20 °C) |
| Vapor pressure | 20 hPa (20 °C) |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H290: May be corrosive to metals.H314: Causes severe skin burns and eye damage.H410: Very toxic to aquatic life with long lasting effects.EUH031: Contact with acids liberates toxic gas. |
| Precautionary Statement(s) | P234: Keep only in original packaging.P273: Avoid release to the environment.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P303 + P361 + P353: IF ON SKIN (or hair): Take off immediately all contaminated clothing. Rinse skin with water.P304 + P340 + P310: IF INHALED: Remove person to fresh air and keep comfortable for breathing. Immediately call a POISON CENTER/doctor.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 8B Non-combustible, corrosive hazardous materials |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 22Inorganic peroxides and oxidants as well as bromine and iodine should be rendered harmless by reduction with acidic sodium thiosulfate solution (Cat. No. 106513); container D or E. Slightly soluble oxidants should be collected separately in container E or I. |
| Safety Information |
|---|
| Categories of danger | corrosive, dangerous for the environment |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +8°C. |
| Transport Information |
|---|
| Declaration (railroad and road) ADR, RID | UN 1791, 8, II |
| Declaration (transport by air) IATA-DGR | UN 1791, 8, II |
| Declaration (transport by sea) IMDG-Code | UN 1791, 8, II, Marine Pollutant: P, Segregation Group: 8 (Hypochlorites) |
| Specifications |
|---|
| Assay (active chlorine; iodometric, Cl₂) | 6 - 14 % |
| Free alkali (acidimetric, as NaOH) | ≤ 1.0 % |
| The content stated refers to the filling day. Depending on storage period and temperature a decrease in content is to be expected |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1056142500 | 04022536703626 |
| 1056149025 | 04022536066387 |