| Replacement Information |
|---|
| Replacement Information | In North America 1.05699.1000 replaces and is identical to LX0366A-2 |
Key Spec Table
| CAS # | EC Number | Hill Formula | Chemical Formula | Molar Mass |
|---|
| 12007-60-2 | 234-514-3 | Li₂B₄O₇ | Li₂B₄O₇ | 169.12 g/mol |
Add To My Favorites
Product has been Added to My Favorites
OKPricing & Availability
An invalid quantity was specified. The product quantity has been adjusted.
Add To CartThe quantity field is empty. Please enter a quantity of 1 or more to add items to your cart.
| Description |
|---|
| Catalogue Number | 105699 |
| Replaces | LX0366A-2; LX0366A |
| Description | di-Lithium tetraborate |
| Product Information |
|---|
| CAS number | 12007-60-2 |
| EC number | 234-514-3 |
| Hill Formula | Li₂B₄O₇ |
| Chemical formula | Li₂B₄O₇ |
| Molar Mass | 169.12 g/mol |
| HS Code | 2840 20 00 |
| Quality Level | MQ100 |
| Applications |
|---|
| Application | di-Lithium tetraborate for analysis. CAS 12007-60-2, chemical formula Li₂B₄O₇. |
| Physicochemical Information |
|---|
| Density | 2.34 g/cm3 (20 °C) |
| Melting Point | 917 °C |
| pH value | 9.1 (100.0 g/l, H₂O, 20.0 °C) (slurry) |
| Bulk density | 330 kg/m3 |
| Solubility | 141.2 g/l |
| Safety Information according to GHS |
|---|
| Hazard Pictogram(s) | |
| Hazard Statement(s) | H302: Harmful if swallowed.H318: Causes serious eye damage.H361fd: Suspected of damaging fertility. Suspected of damaging the unborn child. |
| Precautionary Statement(s) | P202: Do not handle until all safety precautions have been read and understood.P264: Wash skin thoroughly after handling.P280: Wear protective gloves/ protective clothing/ eye protection/ face protection/ hearing protection.P301 + P312: IF SWALLOWED: Call a POISON CENTER/doctor if you feel unwell.P305 + P351 + P338: IF IN EYES: Rinse cautiously with water for several minutes. Remove contact lenses, if present and easy to do. Continue rinsing.P308 + P313: IF exposed or concerned: Get medical advice/ attention. |
| Signal Word | Danger |
| Storage class | 10 - 13 Other liquids and solids |
| WGK | WGK 2 obviously hazardous to water |
| Disposal | 14Inorganic salts: Container I. Neutral solutions of the these salts: Container D. Before placing in Container D, check the pH with pH-Universal indicator strips (Item No. 109535). |
| Storage and Shipping Information |
|---|
| Storage | Store at +2°C to +30°C. |
| Specifications |
|---|
| Assay (acidimetric) | ≥ 98.0 % |
| Chloride (Cl) | ≤ 0.005 % |
| Phosphate (PO₄) | ≤ 0.002 % |
| Sulfate (SO₄) | ≤ 0.005 % |
| Heavy metals (as Pb) | ≤ 0.005 % |
| Ca (Calcium) | ≤ 0.005 % |
| Fe (Iron) | ≤ 0.001 % |
| K (Potassium) | ≤ 0.005 % |
| Mg (Magnesium) | ≤ 0.001 % |
| Na (Sodium) | ≤ 0.005 % |
| Global Trade Item Number |
|---|
| Catalogue Number | GTIN |
|---|
| 1056990100 | 04022536067384 |
| 1056991000 | 04022536067391 |